Vpis

Portal za usposabljanje kadrov

Skip Navigation Linksusposabljanje2

PoUK - PrijavaPodrobnosti

  • naslov

    Koncept in možnosti uveljavitve načel membranskih tehnologij v krožnem gospodarstvu

  • izvajalec

    Izr. prof. dr. Irena Petrinić

  • institucija

    Univerza v Mariboru

  • izvajalec

    Izr. prof. dr. Irena Petrinić

  • trajanje

    45 minut

  • predavanje

    delavnica

    konferenca

    seminar

    tečaj

    RCUM
    izobraževanje

    Na dogodku bom povzela multiplikatorski obisk tečaja »Membrane technology for circular economy (2024)« na Univerzi v Aalborgu, na Danskem, ki je vključeval predavanja strokovnjakov s področja krožnega gospodarstva in membranskih filtracij (izvedba, preprečevanje mašenja ter inovacije v membranski tehnologiji). In v nadaljevanju še drugi del multiplikatorskega obiska, kjer sem obiskala konferenco »Nordic Filtration Symposium«, ki je potekala v Kobenhavnu. Tako bom povzela predstavljene teme, ki so temeljile predvsem na filtracijskih procesih (ultrafiltracija, membranska destilacija, reverzna osmoza in filtracija z osmozo). Predavatelji so bili iz akademskih krogov, predvsem iz skandinavskih univerz, kot tudi iz industrije.
  • točke

    0

  • namenjeno

    zaposlenimštudentomzaposlenim in študentom + zunanjim udeležencem

  • organizator

    Oddelek za izobraževanje in študij (Mihaela Dovečar)

  • Datum: 07.03.2025

  • Ura: 09:00

  • Rok prijave: 06.03.2025

  • Prostor: MS Teams

  • Naslov:

  • 43 prostih mest od 50

vsebina

Aalborg University (AAU) je bila ustanovljena leta 1974 s kampusi v Aalborgu, Kobenhavnu in Esbjergu. Univerza je znana po svojem modelu »Problem-Based Learning (PBL)«, ki spodbuja praktično učenje in sodelovanje s podjetji. Univerza je vodilna na področjih, kot so trajnostna energija, robotika, IT, zdravstvo in družboslovje in spodbuja sodelovanje s podjetji in javnim sektorjem.

Na dogodku bom povzela naslednja predavanja:

1)    Predavanje o krožnem gospodarstvu (Mette Alberg Mosgaard; izr. prof. dr., AAU, Danska) , kjer je bil predstavljen sistemski pristop k gospodarskemu razvoju, zasnovan tako, da koristi podjetjem, družbi in okolju. Krožno gospodarstvo je regenerativno in si prizadeva ločiti gospodarsko rast od porabe omejenih virov. Temelji na treh načelih: Odprava odpadkov in onesnaževanja, Kroženje izdelkov in materialov in Obnova narave.

2)    Uporaba membranske industrije v industriji (Frank Lipnizki, red. prof. dr., Lund University, Švedska). Predavanje je obravnavalo različne industrijske aplikacije membranskih tehnologij, s poudarkom na prehrambni industriji in uporabi membran v biorafinerijah.

3)    Membrane za pridobivanje fosforja (Morten Lykkegaard Christensen, red. prof. dr., AAU, Danska)

4)    Uporaba membran v biorafinerijah ter preprečevanje mašenja (Tuve Mattsson, red. prof. dr., AAU, Danska). Predavanje je obravnavalo uporabo membran v biorafinerijah za separacijo in prečiščevanje bioloških surovin. Poseben poudarek je bil na izzivih, povezanih z mašenjem membran, ter strategijah za njegovo preprečevanje, vključno z optimizacijo procesov in razvojem naprednih membranskih materialov.

5)    Nadzor mašenja membrane (Mads Koustrup Jorgsen, red. prof. dr., AAU, Danska). Na predavanju je bila predstavljena napredna metoda za nadzor mašenja membran, z uporabo 3? senzorjev. Pri tej metodi se platinasta žica pritrdi na površino membrane, kjer služi kot temperaturni senzor. Eksperimentalni rezultati so pokazali, da se 3? signal povečuje s povečanjem mašenja membrane. Uporaba 3? senzorjev tako omogoča neinvazivno spremljanje procesa mašenja v realnem času pri različnih filtracijskih procesih. Uporaba 3? senzorjev lahko prispeva k optimizaciji čiščenja membran, boljšemu razumevanju procesov mašenja, podaljšanju membranske življenjske dobe ter izboljšanju učinkovitosti membranskih sistemov.

6)    Arduino workshop (Prof. Mads Koustrup Jorgsen, AAU). Gre za odprto kodno elektronsko platformo, ki omogoča enostavno izdelavo interaktivnih naprav. Uporaba v robotiki, avtomatizaciji, umetnosti, izobraževanju. Obstaja obsežna skupnost uporabnikov, ki deli projekte, kodo in rešitve za različne izzive.

7)    V okviru tečaja smo obiskali tudi podjetje Arla Food Ingredients Group P/S, četrto največjo mlečno industrijo na svetu, kjer so nam predstavili njihovo vizijo in delovne procese, pokazali laboratorij ter pilotni obrat.

cilji

Udeleženci dogodka se bodo spoznali s teoretičnimi koncepti, praktičnimi aplikacijami, študijami primerov in nastajajočimi trendi v uporabi membranskih filtracij v industriji. Vse to z namenom, da bi razvili celovito razumevanje povezave med membransko tehnologijo in krožnim gospodarstvom.

izvajalec

Izr. prof. dr. Irena Petrinić je izredna profesorica na Fakulteti za kemijo in kemijsko tehnologijo Univerze v Mariboru. Njeno raziskovalno delo se osredotoča na raziskavo in razvoj tlačno- in osmotsko- vodenih membranskih separacijskih procesov. Poleg raziskav je vključenost v realno okolje pomemben vidik njenega akademskega udejstvovanja. Sodeluje s partnerji iz industrije, ki omogočajo prenos membranskih tehnologij v prakso, s katerim želi prispevati k trajnostni in učinkoviti rabi vodnih virov.

opombe

  • Srečanju se pridružite z uporabo digitalne identitete UM, ki je vir podatkov za izdajo potrdila o udeležbi.
  • Prosimo vas, da si za boljšo uporabniško izkušnjo na vašo elektronsko napravo predhodno namestite Microsoft Teams.
  • Po uspešni prijavi na dogodek prejmete potrditveni mail in ločeno samodejni opomnik (dva dni prej) z elektronskega naslova izpopolni@um.si, kjer bo vključena MS Teams povezava do srečanja.
  • Potrdilo o udeležbi bo na voljo v portfelju.
  • Izvajalka dogodka ne dovoli snemanja in objave videa, avdia in transkripta (prepisa) dogodka.


Predavanje se izvaja v okviru NOO projekta Učinkovito izobraževanje za zeleni in digitalni prehod. 

Gre za predavanje po končanem multiplikatorskem obisku.

Projekt sofinancirata Republika Slovenija, Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije, in Evropska unija – NextGenerationEU. Projekt se izvaja skladno z načrtom v okviru razvojnega področja Pametna, trajnostna in vključujoča rast, komponente Krepitev kompetenc, zlasti digitalnih in tistih, ki jih zahtevajo novi poklici in zeleni prehod (C3 K5), za ukrep investicija F. Izvajanje pilotnih projektov, katerih rezultati bodo podlaga za pripravo izhodišč za reformo visokega šolstva za zelen in odporen prehod v Družbo 5.0: projekt Pilotni projekti za prenovo visokega šolstva za zelen in odporen prehod. 

2150
0
0