Vpis

Portal za usposabljanje kadrov

Skip Navigation Linksusposabljanje2

PoUK - PrijavaPodrobnosti

  • naslov

    Fluidna tehnika in trajnost

  • izvajalec

    prof. dr. Darko Lovrec

  • institucija

    Univerza v Mariboru

  • izvajalec

    prof. dr. Darko Lovrec

  • trajanje

    16:00-18:30 predavanje, 18:30-20:00 razprava

  • predavanje

    delavnica

    konferenca

    seminar

    tečaj

    RCUM
    izobraževanje

    Na dogodku bo prof. dr. Lovrec predstavil novosti s področja fluidne tehnike obravnavane na eni najpomembnejših svetovnih konferenc s področja hidravlike in pnevmatike, 14th International Fluid Power Colloquium, ki jo je letos organizirala Tehniška univerza v Dresdnu. Moto letošnje konference je bil “Fluid Power: Sustainable Productivity« in je bil v celoti vsebinsko vezan na izzive današnje družbe: trajnost in okolju prijazna tehnologija brez izgub zmogljivosti. 
    Gre za usposabljanje po končanem multiplikatorskem obisku, ki je potekal v okviru NOO projetka Učinkovito izobraževanje za zeleni in digitalni prehod. Tematika konference je zanimiva tudi za široko javnost, še posebej za tiste, ki se ukvarjajo s področjem fluidne tehnike – hidravlike in pnevmatike.
  • točke

    0

  • namenjeno

    zaposlenimštudentomzaposlenim in študentom + zunanjim udeležencem

  • organizator

    Oddelek za izobraževanje in študij (Mihaela Dovečar)

  • Datum: 23.05.2024

  • Ura: 16:00

  • Rok prijave: 22.05.2024

  • Prostor: Hibridno: preko MS Teams in v živo na Fakulteti za strojništvo

  • Naslov: Smetanova 17, predavalnica inž. Ivana Munde

  • 87 prostih mest od 100

vsebina

Na področju fluidne tehnike, pomembnem segmentu pogonov strojev in naprav, se pojavljajo ključne spremembe, ki so že pričele preoblikovati to področje: elektrifikacija ter povezljivost sistemov in pa vidik trajnosti. Tako projektanti kot proizvajalci in uporabniki te opreme že tvorno sodelujejo pri razvoju in uvajanju novih tehnologij, kar je že pripeljalo do nekaterih pomembnih spoznanj glede trajnosti sistemov in proizvodov fluidne tehnike. Z vprašanjem »Kako novi trendi in tehnologije ter nova miselnost in zakonodaja že spreminjajo prihodnost tega področja?« se danes soočamo vsi, še posebej pa snovalci in uporabniki strojev in naprav.


  • V uvodu predavanja se bomo na kratko posvetili razumevanju in tolmačenja izraza in pomena trajnosti, saj ima njegovo razumevanje v različnih sredinah različne nianse. 
  • Osrednji del predavanja pa bo namenjen  predstavitvi možnih rešitev, ki vodijo do bolj trajne in »zelene« fluidne tehnike, predvsem hidravlike. Zaradi vse večjih pritiskov na zmanjšanje emisij in izpolnjevanje zahtev z novimi predpisi, podjetja potrebujejo novo generacijo opreme. To zagotovo omogoča premik k elektrifikaciji sistemov in pa uporaba alternativnih pogonov ob upoštevanju trajnosti rešitev. Strokovnjaki in podjetja, ki se ukvarjajo s fluidno tehniko in tudi njeni uporabniki, povečujejo svojo ozaveščenost o vplivu industrije na okolje in si prizadevajo za več ukrepov na področju trajnosti, zlasti v sektorjih z večjimi emisijami, kot je npr. sektor mobilne hidravlike. Še posebej to velja za področje gradbenih strojev in naprav. Zato še posebej na tem področju narašča zanimanje za strategije, ki vodijo do zmanjševanja emisij in onesnaževanja, ki jih posredno povzročajo hidravlični pogonski sistemi. 
  • V zaključku predavanja bodo povzeta glavna spoznanja, možnosti in priložnosti ter tudi pasti, ki bodo krojile razvoj in uporabo fluidne tehnike na področju strojev in naprav v naslednjih letih.

cilji

Udeleženci bodo po predavanju:

  • Informirani o pomenu trajnostnega razvoja nasploh ter še posebej na področju strojev in naprav z vgrajenimi pogoni in krmilji fluidne tehnike.
  • Imeli pregled nad dogajanjem na področju stroke v smislu doseganja trajnosti, kot to vidijo uporabniki, proizvajalci opreme in nacionalna strokovna združenja.
  • Podrobneje spoznali posamezne rešitve, tako na nivoju komponent kot sistemov, ki prispevajo k večji trajnosti na področju fluidne tehnike.
  • Lahko presodili, kakšno je stanje glede trajnosti v lastnih podjetjih in kje imajo možnosti prispevati k večji trajnosti svojih proizvodov in sistemov. 

izvajalec

Prof. dr. Darko Lovrec je ustanovitelj, tvorec in vodja Laboratorija za oljno hidravliko, ki deluje na Fakulteti za strojništvo Univerze v Mariboru. Njegovo strokovno področje delovanja in raziskav se nanaša na široko področje hidravličnih in pnevmatičnih pogonov in krmilij ter avtomatizacije. Na matični fakulteti skrbi za kontinuirani razvoj tega področja stroke in za prenos novih znanj in spoznanj na to področje, ne samo študentom, temveč tudi udeležencem iz industrije, preko različnih šolanj in usposabljanj. Izven fakultete je mednarodno prepoznan strokovnjak s področja fluidne tehnike, član uredniških odborov, recenzent znanstvenih in strokovnih revij ter član različnih strokovnih teles na nacionalnem in mednarodnem nivoju. Je avtor več študijskih gradiv s področja stroke in vodja organizacijskega in programskega odbora mednarodne konference Fluidna tehnika, s skoraj 30-letno tradicijo. Trenutno pa je tudi predsednik Slovenskega društva za fluidno tehniko.

opombe

POMEMBNO: 

  • Prijavljeni bodo na dan dogodka prejeli povezavo do Microsoft Teams srečanja z e-naslova edustudy@um.si. 
  • Srečanju se pridružite z uporabo digitalne identitete UM, ki je vir podatkov za izdajo potrdila o udeležbi.
  • Potrdilo o udeležbi bo na voljo v portfelju.


Predavanje se izvaja v okviru NOO projekta Učinkovito izobraževanje za zeleni in digitalni prehod.  

Gre za usposabljanje po končanem multiplikatorskem obisku dogodka 14th International Fluid Power Colloquium.

Projekt sofinancirata Republika Slovenija, Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije, in Evropska unija – NextGenerationEU. Projekt se izvaja skladno z načrtom v okviru razvojnega področja Pametna, trajnostna in vključujoča rast, komponente Krepitev kompetenc, zlasti digitalnih in tistih, ki jih zahtevajo novi poklici in zeleni prehod (C3 K5), za ukrep investicija F. Izvajanje pilotnih projektov, katerih rezultati bodo podlaga za pripravo izhodišč za reformo visokega šolstva za zelen in odporen prehod v Družbo 5.0: projekt Pilotni projekti za prenovo visokega šolstva za zelen in odporen prehod.

Izvajalec dogodka ne dovoli snemanja in objave videa, avdia in transkripta (prepisa) dogodka.  

1919
2
2