Vpis

Portal za usposabljanje kadrov

Skip Navigation Linksusposabljanje2

 PoUK - PrijavaPodrobnosti

  • naslov

    Trajnostno ravnanje s trdnimi odpadki za čistejšo in bolj zeleno prihodnost

  • izvajalec

    Izr. prof. dr. Danijela Urbancl

  • institucija

    Univerza v Mariboru

  • izvajalec

    Izr. prof. dr. Danijela Urbancl

  • trajanje

    45 minut

  • predavanje

    delavnica

    konferenca

    seminar

    tečaj

    RCUM
    izobraževanje

    Namen predavanja je obravnavati pomembno vprašanje trajnostnega ravnanja s trdnimi odpadki s spodbujanjem varnih praks in učinkovitih tehnologij. Poudarek bo predvsem na sodobnih tehnologijah ravnanja s trdnimi odpadki, ki se vpeljujejo že pri  ločevanju na izvoru, obdelavi v centralnih obratih, uporabi bioloških odpadkov, tehnologijah za pridobivanje energije iz odpadkov in energetski predelavi. Ena izmed perspektivnih metod termične obdelave je torefakcija, s katero dobimo produkt z boljšo energijsko gostoto. Toreficirano biomaso lahko proizvedemo s termokemičnim razkrojem biomase pri temperaturah od 200 do 350 °C v prisotnosti malo ali brez kisika. Proizvedeno biogorivo se lahko nato uporabi za energetske namene in kot adsorpcijski material predvsem za težke kovine, kot so baker, nikelj in krom.
  • točke

    0

  • namenjeno

    zaposlenimštudentomzaposlenim in študentom + zunanjim udeležencem

  • organizator

    Oddelek za izobraževanje in študij (Mihaela Dovečar)

  • Datum: 16.10.2024

  • Ura: 10:00

  • Rok prijave: 13.10.2024

  • Prostor: MS Teams

  • Naslov:

  • 38 prostih mest od 50

vsebina

Predavanje bo obravnavalo ključne izzive in rešitve pri trajnostnem ravnanju s trdnimi odpadki, z osredotočenostjo na sodobne tehnologije, ki omogočajo učinkovito obdelavo in izrabo odpadkov. Predstavljena bo tudi perspektivna metoda termične obdelave – torefikacija, ki omogoča pridobivanje energijsko bogatega biogoriva in adsorpcijskega materiala za težke kovine.

cilji

Udeleženci bodo razumeli osnovne koncepte trajnostnega ravnanja s trdnimi odpadki, vključno s tehnologijami za ločevanje, obdelavo in energetsko predelavo. Pridobili bodo znanje za analiziranje izzivov procesa torefikacije kot metode termične obdelave biomase za pridobivanje energijsko bogatega biogoriva in adsorpcijskega materiala.

izvajalec

Izr. prof. dr. Danijela Urbancl je asistentka na Fakulteti za kemijo in kemijsko tehnologijo, Univerze v Mariboru, kjer je tudi diplomirala in doktorirala. Na fakulteti vodi seminarske in laboratorijske vaje pri predmetih, kot so Elementi procesnih naprav, Prenos toplote, Energetski management, Okoljska tehnika, Procesne naprave, Energetski management procesov in Mehanika fluidov II. Poleg tega je predavateljica pri enem rednem in dveh izbirnih predmetih na prvi stopnji, ter enem rednem predmetu na drugi stopnji, hkrati pa je tudi nosilka predmeta na tretji stopnji študija. Njeno raziskovalno delo se osredotoča na učinkovito rabo energije ter vpeljevanje procesov termične razgradnje, zlasti za pridobivanje biogoriv. Glavni poudarek njenega raziskovanja je proces torefikacije, ki omogoča pretvorbo odvečnih ali neizrabljenih materialov v energijsko bogata goriva s povečano kurilno vrednostjo. Izr. prof. dr. Urbancl je sodelovala pri številnih evropskih projektih ter projektih, povezanih z industrijo. Njeno raziskovalno delo prispeva k razvoju novih tehnologij za trajnostno uporabo virov in energijsko učinkovitost, kar je ključnega pomena za prehod v bolj trajnostno prihodnost.

opombe

  • Srečanju se pridružite z uporabo digitalne identitete UM, ki je vir podatkov za izdajo potrdila o udeležbi.
  • Prosimo vas, da si za boljšo uporabniško izkušnjo na vašo elektronsko napravo predhodno namestite Microsoft Teams.
  • Potrdilo o udeležbi bo na voljo v portfelju.


Predavanje se izvaja v okviru NOO projekta Učinkovito izobraževanje za zeleni in digitalni prehod. 

Gre za predavanje po končanem multiplikatorskem obisku.

Projekt sofinancirata Republika Slovenija, Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije, in Evropska unija – NextGenerationEU. Projekt se izvaja skladno z načrtom v okviru razvojnega področja Pametna, trajnostna in vključujoča rast, komponente Krepitev kompetenc, zlasti digitalnih in tistih, ki jih zahtevajo novi poklici in zeleni prehod (C3 K5), za ukrep investicija F. Izvajanje pilotnih projektov, katerih rezultati bodo podlaga za pripravo izhodišč za reformo visokega šolstva za zelen in odporen prehod v Družbo 5.0: projekt Pilotni projekti za prenovo visokega šolstva za zelen in odporen prehod. 


Izvajalka dogodka ne dovoli snemanja in objave videa, avdia in transkripta (prepisa) dogodka.

2001
0
2